Hodowla lasu
Tereny leśne zajmowane są w 40% przez siedliska (ubogie) borowe i 60% (żyzne) lasowe, na których spotykamy szerokie spektrum gatunków drzewiastych, krzewiastych i zielnych. Głównym gatunkiem panującym jest sosna, która zajmuje 59% powierzchni, następnie dąb – 15%, olcha – 10%, brzoza – 7%. Pozostałe gatunki: modrzew, świerk, buk, klon, lipa, jesion, grab, topola, osika i sporadycznie inne zajmują powierzchnię do 3% i mają mniejsze znaczenie gospodarcze. Stanowią one jednak cenne domieszki, zarówno produkcyjne jak i biocenotyczne.
Ochrona lasu
Las podlega stale wpływom czynników natury biotycznej i abiotycznej, które stale stwarzają zagrożenie dla jego prawidłowego wzrostu i zachowania dobrej kondycji zdrowotnej.
Użytkowanie lasu
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Urządzanie lasu
Łowiectwo
Gospodarka łowiecka prowadzona jest przez 10 kół łowieckich zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim. Całość zagadnień koordynowana jest przez Rejony Hodowlane.