Lista aktualności Lista aktualności

Czas kwitnienia szachownic

W rezerwatach przyrody Starzawa oraz Szachownica kostkowata w Stubnie właśnie teraz możemy zaobserwować kwitnące okazy szachownicy kostkowatej. Ten rzadko występujący w Polsce gatunek byliny z rodziny liliowatych, objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

Polska Czerwona Księga Roślin określa go jako krytycznie zagrożony. Dla wielu to symbol polskiej ochrony przyrody, dla nas jest to też symbol naszego nadleśnictwa. Występuje głównie w Europie Zachodniej, natomiast w naszym kraju spotkać ją można na naturalnych stanowiskach jedynie w południowo-wschodniej Polsce, w okolicach Przemyśla, Stubna oraz Starzawy. Naturalne stanowiska w zachodniej i północnej Polsce zanikły prawdopodobnie kilkadziesiąt lat temu.

 

Zagrożeniem dla tego gatunku jest zaniechanie kośnego użytkowania łąk, zmiana użytków zielonych na grunty orne, przeznaczanie terenów rolnych pod zabudowę oraz melioracje terenu.Szachownice zaliczamy do roślin trujących. Głównymi zapylaczami są trzemiele. Sama roślina kwitnie dopiero w 5 roku swojego życia co trwa około tygodnia, po czym wydaje około 100 nasion.  Wytwarza w tym czasie dość silnie skoncentrowany nektar (średnie stężenie cukrów >50%) składający się w prawie równych proporcjach z sacharozy, glukozy i fruktozy. Po zakwitnięciu jej cykl życia kończy się.