Wydawca treści Wydawca treści

NADZÓR NAD LASAMI NIEPAŃSTWOWYMI

Nadleśnictwo Jarosław na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Starostą Jarosławskim a Nadleśniczym Nadleśnictwa Jarosław sprawuje nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa.

Nadzorem objętych jest ok. 2560 ha lasów własności osób fizycznych , mienia  

 

komunalnego gmin , związków wyznaniowych i spółdzielni na terenie gmin;

 

1. Gmina Jarosław

 

2. Gmina Laszki

 

3. Gmina Radymno

 

4. Gmina Wiązownica

 

5. Miasto Jarosław

 

6. Miasto Radymno

 

    Z ramienia Nadleśnictwa Jarosław sprawami nadzoru zajmuje się Specjalista Służby

Leśnej ds. Lasów Niepaństwowych  - Wiesław Kruk  dostępny pod numerem telefonu –

602 759 236 codziennie w godzinach od 7 do 15 , oraz w biurze Nadleśnictwa Jarosław w

każdy wtorek od godz. 7 do godz. 15

Pozyskiwanie drewna w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa może być wykonywane na podstawie uproszczonego planu urządzania lasu lub decyzji starosty określającej zadania w zakresie gospodarki leśnej. Pozyskiwanie drewna niezgodnie z wyżej wymienionymi dokumentami jest możliwe wyłącznie w przypadkach losowych, decyzję w tej sprawie na wniosek właściciela lasu, wydaje starosta. Drewno pozyskane w lasach podlega ocechowaniu.

Cechowanie drewna wykonuje pracownik Nadleśnictwa Jarosław prowadzący nadzór nad gospodarką leśną, w miejscu jego pozyskania, to jest na działce leśnej, gdzie zostało wycięte, po uprzednim złożeniu przez właściciela lasu zawiadomienia o pozyskaniu drewna. Druk zawiadomienia o pozyskaniu drewna dostępny jest w biurze Nadleśnictwa Jarosław, na stronie internetowej http://www.jarosław.krosno.lasy.gov.pl, u pracownika dokonującego cechowania drewna. Wskazane jest składanie zawiadomienia o pozyskaniu drewna w terminie co najmniej 7 dni przed przystąpieniem do wycinki drzew w celu sprawdzenia rozmiaru pozyskania drewna planowanego w uproszczonym planie urządzania lasu oraz sprawdzenia, czy osoba składająca zawiadomienie jest wpisana w rejestrze działek leśnych i ich właścicieli. W przypadku braku wpisu do rejestru działek leśnych i ich właścicieli osoba składająca zawiadomienie jest proszona o przedłożenie dokumentu stwierdzającego prawo do władania działką leśną. Jeżeli tytuł własności posiada więcej niż jedna osoba, (działka stanowi współwłasność), osoba składająca zawiadomienie przed przystąpieniem do wyrębu drzew winna uzyskać pisemną zgodę w formie oświadczenia wszystkich współwłaścicieli na dokonanie wyrębu. Oświadczenia te należy dołączyć do zawiadomienia o pozyskaniu drewna. W przypadku współwłasności małżeńskiej zawiadomienie winno być podpisane przez oboje małżonków. Na ocechowane drewno wydaje się dokument stwierdzający legalność jego pozyskania
„świadectwo legalności pozyskania drewna”.
W przypadku stwierdzenia, że:
- osoba składająca zawiadomienie o pozyskaniu drewna nie jest właścicielem lasu lub nie
dołączyła oświadczeń współwłaścicieli o wyrażeniu zgody na dokonanie wyrębu drzew,
- ilość pozyskanego drewna przekracza rozmiar przewidziany do pozyskania w uproszczonym
planie urządzania lasu lub decyzji określającej zadania w zakresie gospodarki leśnej,
- dla lasu nie opracowano uproszczonego planu urządzania lasu lub nie wydano decyzji
określającej zadania w zakresie gospodarki leśnej
Nadleśnictwo Jarosław może odmówić ocechowania pozyskanego drewna. Jeżeli właściciel lasu nie przestrzega regulacji zawartych w ustawie o lasach, naraża się na
odpowiedzialność za wykroczenia z art.158 kodeksu wykroczeń, który stanowi:
- §1. Właściciel lub posiadacz lasu, który dokonuje wyrębu w należącym do niego lesie albo w inny sposób pozyskuje z niego drewno niezgodnie z planem urządzania lasu,
uproszczonym planem urządzania lasu lub decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej albo bez wymaganego zezwolenia podlega karze grzywny.
- §2. W razie popełnienia wykroczenia określonego w §1 orzeka się przepadek pozyskanego drewna


 


ZALESIENIA GRUNTÓW ROLNYCH PROW

Rolnicy zainteresowani ubieganiem się o wsparcie finansowe na zalesienia, jeszcze przed złożeniem w Biurze Powiatowym ARiMR wniosku o przyznanie pomocy finansowej na zalesianie, powinni posiadać plan zalesienia, który zawiera wytyczne dotyczące założenia i prowadzenia uprawy leśnej. Plan zalesiania można uzyskać po złożeniu w nadleśnictwie wniosku o sporządzenie planu zalesienia wraz z wymaganymi dokumentami. Wykonanie planu zalesienia jest bezpłatne.

ZWIĘKSZANIE BIORÓŻNORODNOŚCI LASÓW PRYWATNYCH

Od 2023 r. kontynuowane jest przyznawanie wsparcia dla lasów prywatnych w wieku 11-60 lat, które wymagają znaczących nakładów w celu utrzymania ich w dobrej kondycji. Wsparcie przyznawane jest dzięki interwencji 10.14 Zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Cel wsparcia

Pomoc w ramach interwencji przyznawana jest na wprowadzanie podsadzeń w istniejących lasach, przy uwzględnieniu lokalnych warunków siedliskowych, środowiskowych i klimatycznych danego obszaru. Pozwoli to na zwiększenie sekwestracji CO2, przyczyniając się tym samym do łagodzenia zmian klimatu oraz wzbogacenia ekosystemów.

 Interwencja obejmuje nasadzenia zwiększające różnorodność biologiczną w lasach prywatnych poprzez dywersyfikację struktury leśnej oraz składu gatunkowego drzewostanów (wprowadzanie II piętra, podszytu, dolesianie luk, odnowienie drzewostanu uszkodzonego, zakładanie remiz leśnych i stref ekotonowych). Wsparcie przyznawane jest również na inwestycje zwiększające odporność lasów prywatnych, poprzez wykonanie cięć pielęgnacyjnych.

Beneficjent wsparcia

Wsparcie skierowane jest do właścicieli lasów prywatnych lub ich stowarzyszeń, lub wspólnot gruntowych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, z wyłączeniem jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej reprezentujących Skarb Państwa w zakresie zarządzania mieniem.

Warunki przyznania wsparcia

Pomoc może być przyznana beneficjentowi, jeżeli:

  • został mu nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
  • zobowiązał się do wykonania inwestycji zgodnie z wymogami planu inwestycji zwiększających bioróżnorodność lasów prywatnych.

Pomoc będzie przyznawana do lasów:

  • dla których opracowany jest Uproszczony Plan Urządzenia Lasu lub dla których zadania z zakresu gospodarki leśnej określa decyzja starosty wydana na podstawie inwentaryzacji stanu lasu;
  • stanowiących własność wnioskodawcy lub będących w zarządzie spółki dla zagospodarowania wspólnoty gruntowej;
  • w wieku 11–60 lat - średni wiek drzewostanu rozumiany jako średni wiek gatunku panującego w drzewostanie;
  • o powierzchni co najmniej 0,1 ha i maksymalnej powierzchni 40 ha na jednego beneficjenta w ciągu jednego roku;
  • nieobjętych 5 letnią premią pielęgnacyjną przyznawaną w ramach działania zalesieniowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz w ramach interwencji zalesieniowych Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Niezbędnym dokumentem w procesie ubiegania się o pomoc będzie plan inwestycji zwiększających bioróżnorodność lasów prywatnych sporządzony nieodpłatnie przez Nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, który zawiera m.in. informacje dotyczące: przygotowania gleby pod podsadzenia, składu gatunkowego, sposobu sadzenia drzew i krzewów, liczby sadzonek na hektar oraz ochrony podsadzeń przed zwierzyną,

Wsparcie udzielane jest do powierzchni nie większej niż 40 ha na rok.

Wniosek o przyznanie wsparcia na zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych można złożyć w terminie od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca.

Wniosek należy złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), wyłącznie w postaci elektronicznej – za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

      Dostęp do aplikacji odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), dostępnej na stronie: https://www.gov.pl/web/arimr.

Stawki pomocy

Lp.

Rodzaj inwestycji

Stawki pomocy

1.

Przebudowa składu gatunkowego drzewostanu przez wprowadzenie drugiego piętra w drzewostanie

A.

Na gruntach w warunkach korzystnych

13 026 zł/ha

B.

Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°1)

14 052 zł/ha

2.

Przebudowa składu gatunkowego drzewostanu przez dolesianie luk lub odnowienie drzewostanu uszkodzonego

A.

Na gruntach w warunkach korzystnych

16 385 zł/ha

B.

Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°1)

18 103 zł/ha

3.

Zróżnicowanie struktury drzewostanu przez wprowadzenie podszytu

A.

Na gruntach w warunkach korzystnych

8 385 zł/ha

B.

Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°1)

9 026 zł/ha

4.

Założenie remizy

2 588 zł/inwestycję (0,1 ha)

5.

Założenie strefy ekotonowej

11 986 zł/ha

6.

Cięcia pielęgnacyjne

A.

Na gruntach w warunkach korzystnych

1 566 zł/ha

B.

Na gruntach o nachyleniu terenu powyżej 12°1)

2 295 zł/ha

7.

Zabiegi ochronne przed zwierzyną, w przypadku wprowadzania drugiego piętra w drzewostanie lub podszytu, lub dolesiania luk, lub odnowienia drzewostanu uszkodzonego, lub założenia remizy, lub założenia strefy ekotonowej

A.

Zabezpieczenie przed zniszczeniem drzew lub krzewów repelentami

1 708 zł/ha

B.

Zabezpieczenie przed zniszczeniem drzew lub krzewów osłonkami

2 362 zł/ha

C.

Zabezpieczenie przed zniszczeniem drzew lub krzewów wełną owczą

944 zł/ha

D.

Zabezpieczenie przed zniszczeniem drzew lub krzewów 3 palikami

2 210 zł/ha

E.

Ogrodzenie – siatką metalową o wysokości co najmniej 2 metrów

19,7 zł/mb

1) Za grunty o nachyleniu terenu powyżej 12°, rozumie się grunty, gdy przynajmniej część terenu na tych gruntach ma nachylenie powyżej 12°.