Wydawca treści
UWAGA! ZWIERZĘTA NA DROGACH!
Z roku na rok wzrasta liczba wypadków z udziałem zwierząt leśnych. Mogą być one tragiczne w skutkach nie tylko dla zwierząt, ale i dla ludzi – jak pokazuje ostatni wypadek, w którym w wyniku potrącenia łosia przez samochód zginął pasażer pojazdu. Dlatego istotną sprawą jest poznanie zwyczajów zwierząt, by zachować odpowiednią ostrożność i uniknąć kolizji.
W ciągu ostatnich 5 sezonów łowieckich (od III.2004 - II.2009r.) na terenie Nadleśnictwa Jarosław na drogach publicznych zginęło 141 zwierząt. Prawie 90% z nich były to sarny (124 sztuki), poza tym 12 jeleni, 3 dziki i 2 łosie.
Liczba wypadków samochodowych z udziałem dzikich zwierząt z roku na rok wzrasta – w sezonie łowieckim 2004/05 było to 14 wypadków śmiertelnych zwierząt, a w sezonie 2008/09 było już trzy razy więcej ofiar (42 sztuki). Najwięcej wypadków z udziałem zwierzyny leśnej na terenie Nadleśnictwa Jarosław zdarza się na drodze E4 i trasie Sieniawa-Oleszyce.
Prawdopodobnie faktyczne liczby ofiar zwierząt w wyniku potrąceń przez samochody są znacznie wyższe. Omawiane statystyki dotyczą danych zgłaszanych przez myśliwych i pracowników Lasów Państwowych, natomiast nie obejmują danych Policji i drogowców. Statystyki te nie uwzględniają również drobnych zwierząt leśnych – jeży, zaskrońców, zajęcy, lisów czy żab, których na drogach ginie znacznie więcej niż saren czy jeleni.
Aby uniknąć wypadków z udziałem dzikich zwierząt należy pamiętać o kilku podstawowych prawidłowości związanych z zachowaniami zwierząt:
- Sarny i jelenie zazwyczaj przemieszczają się w grupach, dlatego jeśli przez drogę przebiegnie jedno zwierzę, to należy się spodziewać innych
- Dzikie zwierzęta zazwyczaj wybiegają na drogi, gdy udają się na żerowiska lub wracają z nich, czyli wczesnym rankiem i późnym wieczorem
- Dzikie zwierzęta maja stałe szlaki wędrówek tzw. korytarze migracyjne, a więc i stałe miejsca przekraczania dróg, dlatego należy zachowywać szczególną ostrożność w miejscach, gdzie wcześniej zdarzały się wypadki z udziałem zwierząt
O problemie wypadków samochodowych z udziałem zwierząt można więcej przeczytać na stronach:
- http://www.drogi.com/artykuly/zwierzatka.shtml
- http://www.siskom.waw.pl/siskom/zwierzaki-wyniki-ankiety.pdf
- http://wyborcza.pl/1,76842,5181559.html
Niestety problem odszkodowań za szkody spowodowane w wypadkach z udziałem dzikich zwierząt ma pewne luki prawne. W zależności od tego w jakiej sytuacji i na jakiej drodze zdarzył się wypadek się różne organy odpowiadające za szkody. W przypadku jeśli droga, na której zdarzył się wypadek, nie była oznakowana odpowiednim znakiem ostrzegawczym, za skutki wypadku odpowiada zarządca drogi. Jeśli do wypadku doszło przy wykonywaniu polowania np. na skutek płoszenia zwierzyny przez nagonkę, wtedy za szkody odpowiada dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego.
O problemie odszkodowań za wypadek z udziałem dzikich zwierząt można więcej przeczytać na stronach:
dzikich-zwierzat,artykuly,prawo-cywilne-1
Znaczenie_ubezpieczen_w_rekompensowaniu_szkod_wyrzadzonych_przez_zwierzeta__135
15.06.2009
M.Wąsik