Asset Publisher Asset Publisher

Zwierzyna w Nadleśnictwie Jarosław policzona.

Jak co roku w miesiącu lutym dokonano inwentaryzacji zwierzyny na terenie Nadleśnictwa Jarosław metodą całorocznej obserwacji, która polega na obserwacji zwierzyny bytującej na terenie lasów i obszarów rolnych przez cały rok.

Analizując liczebność zwierzyny w latach 1984-2014 należy stwierdzić stały wzrost populacji zarówno zwierzyny płowej ( Jeleń, Sarna) jak i czarnej (Dzik). Przede wszystkim populacja dzika, głównie z powodu zwiększonej powierzchni upraw kukurydzy, jest prawie 7-krotnie wyższa niż w połowie lat 80'. Pozyskanie Jelenia i Sarny jest na poziomie ok. 25-28% całej populacji bytującej na terenie Nadleśnictwa. Odstrzał dzików jest na poziomie 80% stanu wiosennej populacji, ale pomimo intensywnego pozyskania, poziom szkód w uprawach rolnych wciąż rośnie. Poniżej wykresy charakteryzujące liczebność i pozyskanie wymienionych gatunków.

 

 

 

 

 

 

W przypadku liczebności zwierzyny drobnej widać znaczny regres populacji zarówno w gatunku Zając jak i Kuropatwa. Powodem takiej sytuacji jest zapewne znaczący wzrost liczebności lisa, ptaków drapieżnych jak i bezpańskich psów i kotów. Na nic zdadzą się procesy wsiedlania przez myśliwych bażantów, kuropatw czy zajęcy jeżeli liczebność lisów i bezpańskich psów i kotów będzie stale rosła.

 

Biorąc pod uwagę liczebność zwierząt chronionych, a w szczególności Bobra europejskiego, należy stwierdzić niespotykaną ekspansję tego gatunku. Jeszcze pod koniec XX wieku, podczas corocznej inwentaryzacji, stwierdzono 50 osobników bytujących na terenie Nadleśnictwa Jarosław, podczas gdy obecnie jest ich już prawie 900.

Tekst: Adrian Pyzik

Foto: Jakub Nawrocki